Automatic High Speed Spot Uv Varnish Machine SGJ-UI620W
Shanghai Printyoung International Industry Co.,Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : PRINTYOUNG
Model Number : SGJ-UI620W
Certification : CE
Place of Origin : CHINA
MOQ : 1 Set/Sets
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 300set per year
Delivery Time : 30 days
Packaging Details : Wooden Case
Max. coating size : 440×605mm
Max. paper size : 450×620mm
Min. paper size : 210×260mm
Paper weight range : 80~350g/m2
Max. speed : 4500p/hour
No. x UV lamp : 2×5.6kw
No. x IR lamp : 2×1.8kw
Dimension : 3000×1100×1400mm
Total power : 16kw
Total weight : 1350kg
Contact Now
SGJ-UI620W Automatic Spot UV Coating machine
Introduction:
Technical parameters:
Max. coating size
440×605mm
Max. paper size
450×620mm
Min. paper size
210×260mm
Paper weight range
80~350g/m2
Max. speed
4500p/hour
No. x UV lamp
2×5.6kw
No. x IR lamp
2×1.8kw
Dimension
3000×1100×1400mm