Full Automatic Printing And Packaging Machines Multi Functional TH - 518 / 518A
Shanghai Printyoung International Industry Co.,Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : PRINTYOUNG
Model Number : TH-518/518A
Certification : CE
Place of Origin : China
MOQ : 1 Set/Sets
Price : negotiation
Payment Terms : T/T or western Union
Supply Ability : 30 sets per month
Delivery Time : 30 working days after received your payment
Packaging Details : Packed in carton firstly,and then reinforced with wooden case for outer packing
Applicable sheet gram : 70-150gsm
Working speed : 3000-10000pcs/h
Contact Now
Full Automatic Envelope Making Machine Multi Functional TH - 518 / 518A
Specifications :
Model  TH-518 TH-518A
 Applicable sheet gram  70-150g/m2  70-150g/m2
 Working speed  3000-10000pcs/h  3000-8000pcs/h
 Maximum size of finished product  Western Style230×160mm  Western Style324×229mm
 Minimum size of finished product  85×85mm  100×100mm
 total machine power  9kw  9.8kw
 Machine weight  2800kg  3200kg
 Machine dimension  7200×970×1250mm  8000×1200×1300mm
Description :
TH-518/518A model envelope equipment ,which can make pocket and wallet with flap glue on 230*160MM ,without flap glue ,pocket can also make up 324*229MM , it can provide high-efficiency production for such production for such products as Western-style, card and prism envelopes. It’s provided with a full automatic baking system, an automatic sheet separating device and a double-gas roller automatic folding system, contributing to applicable functions of all structures, easy operation and human design. It can reduce labor costs for customers, thus being and ideal choice for paper processing plants.
PROCESS SKETCH MAP:
Product Tags:
automatic packaging machine
digital printing machines
Quality Full Automatic Printing And Packaging Machines Multi Functional TH - 518 / 518A for sale
Full Automatic Printing And Packaging Machines Multi Functional TH - 518 / 518A Images